Ana Sayfa / Yazar Cafe / Bedenimizin Doğal İstekleri
bedenimizin dogal istekleri 660x330 660x330 - Bedenimizin Doğal İstekleri
Bedenimizin Doğal İstekleri

Bedenimizin Doğal İstekleri

Bedenimiz;  acıktım, üşüdüm, yoruldum, korktum, etkilendim vb. gibi uyarılar gönderir. Bu uyarıları ne kadar dikkate almalıyız?

Öncelikle bir meseleyi açıklığa kavuşturmamız lazım. İnsanın algıladığı uyarıların, beden ve zihin olmak üzere iki kaynağı vardır. İnsan genel olarak isteğin hangisinden geldiğini kolayca ayırt edemez. Ayırt edebilenler, bedenden gelen isteklere olumlu cevap vermeli, zihinden gelenlere ise isterse irade göstermelidir.

Zihnin isteği ile bedenin isteği arasındaki farkı, ‘acıkma’ üzerinden anlamaya çalışalım. Beden, acıktım der ve doymak ister. Zihin ise, acıkma olmasa bile, bir şeyler yesem iyi olacak der. Beden doymak için herhangi bir gıda talep ederken, zihin; acaba ne yesem, hangi sevdiğim yemeği tercih etsem der.  Zihnin isteği,  doymaktan ziyade zevk almaktır.

Zihin tatmin ararken, beden ihtiyacının karşılanmasını istemektedir. Hepimiz biliriz ki, bedenin ihtiyacını karşılamak zor değildir ama zihnin tatmini imkânsız gibidir. Beden, ben doydum dediği halde, gözüm doymadı deyip, bedenin sesine kulağını tıkayan zihindir. Eğer kişi, bedenden gelen uyarılara göre hareket etmiş olsaydı, acıkınca yiyecek, doyunca yemeyi bırakacaktı. ‘Acıkınca yemek, doyunca yemeği bırakmak,’  bilinen en harika diyettir. Doğadaki hayvanlar böyle yaptıkları için, şişmanlamıyorlar, dişleri çürümüyor, şeker hastası, damar sertliği, kalp hastası olmuyorlar.

Bedenimiz bize doğal olanı bildirirken, zihin hafızasına göre hareket ediyor. Hafızayı, müstamel bilgiler oluşturduğundan, bugün doğru dediğimiz bilgiler yarın yanlış olabiliyor. Öyleyse zihne göre hareket etmek her zaman risklidir.

Zihin, bir insanın uzaktan kumanda edilebilen bölümüdür. Zaten insanları uzaktan yönetebilmek isteyenler, bunun farkına varınca; ‘zihni en güzel nasıl kullanırız,’ diye büyük araştırmalar yaparak, insanı etkileme sistemleri geliştirmişler.  Algı yönetimi veya yeni eğilim filan denilen şeyler, hep zihni kullanarak insanları etkileme yöntemidir.

Zihin öğretilenlere göre düşündüğünden, insan düşüncelerine çok dikkat etmelidir. Bu düşünceyi zihnine, kim, ne maksatla yerleştirdiğinin farkına varıp, kimin uzaktan kumandasına göre hareket ettiğini bulmalıdır. İnsan, zihnini; dikkatli olmak, öğrenmek, matematik bilmek, mukayese etmek vb. gibi yetilerini için kullanmalı ama yönetici güçlerin, uzaktan kumanda etmek için, özenle yerleştirdiği bilgilerden, kendini kurtarmalıdır.

huseyin guducu - Bedenimizin Doğal İstekleri

Yazar hakkında

Hüseyin Güdücü
drguducu@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir