Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / Aromalar Vazgeçilmez Oldu
aroma
Aromalar Vazgeçilmez Oldu

Aromalar Vazgeçilmez Oldu

Aromalar artık hayatımızda vazgeçilmez oldu. Aromalar, koku veya tat vermek ya da gıdaların sahip olduğu koku veya tadı kuvvetlendirmek ya da değiştirmek amacıyla gıdalara ilave edilen ürünlerdir.

Türkiye’de tatlı gıdalarda Çikolata ve Vanilya, tuzlu gıdalarda Peynir ve Baharat tercih ediliyor. Yapılan araştırmalara göre Avrupalılar yiyecek ve içecek seçerken öncelikle aroma ve tat önemli olduğunu vurguluyorlar.

Ülkemizde yerel tatlar, aroma yaratıcılığına öncülük ediyor. Bu aromalar Avrupalı tüketicilerinde ilgisini çekiyor. Türk Kahveli Puding, Türk Kahvesi Aromalı Kurabiye, Çikolata Aromalı Mokka Kahve, Limon ve Bergamut Aromalı Buzlu Çay, Tahinli – Cevizli Dondurma gibi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir panelin konuşmacısı olan Koku Uzmanı Vedat Ozan, tüketicilerin gıda tercihlerinde tat algısının hafıza ile olan ilişkisi üzerine bir değerlendirme de bulundu. Vedat OzanGenel beslenme alışkanlıkları, aile, arkadaş çevresi, reklamlar ve besinlerin bulunabilirliği gibi faktörlerden etkileniyor. Hafıza ise beslenme tercihlerinde kritik bir önem taşıyor. Çocukluk döneminde tükettiğimiz gıdaların tatları hafızamıza kazınıyor ve yaş ilerledikçe deneyimlediğimiz yiyecekleri beğenip beğenmeme konusunda belirleyici bir rol üstleniyor. Bir bakıma çocukken yediğimiz yiyeceklerden aldığımız tadı ve zevki ömrümüz boyunca arıyoruz da denebilir” dedi.

Günümüzde aromalar sadece gıda ve içeceklerde kullanılmıyor. Ülkemizde ne kadar yasal bir çerçeve içinde olmasa da elektronik sigara pazarında kullanılan likitler içerisinde aromalar kullanılmaktadır.

Nikotin, Bitkisel Gliserin ve Propilen Glikol (C3H8O2) belli oranlarda karıştırılarak NBASE yapılmaktadır. Tüketici bu NBASE’si kolay tüketmek için aromaları tercih etmektedir. Bu aromaların bir çoğunda Diasetil ve Aseton bulunmaktadır. Yapılan likitlerin içerisine şeker ve bağlacıyı maddeler koyulmaktadır. Kullandığı cihaz ile birlikte ısıyı yükseltikçe zararlar ortaya çıkmaktadır. Kullanıcı kişide gizli şeker var ise; ciğerlerine çektiği şekerli likit kısa yoldan kana karışarak komaya sokabilir. Basına yansıyan haberlerde bu aromalar kaçak yollarla ülkemize gelmekte ve son tüketiciye ulaştırılmaktadır.

Burada ön planda tutulması gereken elektronik sigaranın kullanılması ya da kullanılmaması değildir. Keyif verici olarak kullanılan aromalar içeriğinde Diasetil ve Aseton olmayan aromaların tercih edilebilir.

Tüketicinin yapacağı en iyi şey ise sigarayı bırakması olacaktır. Ama aromlar hayatımızda vazgeçilmez olmaya devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir