Ana Sayfa / Yaşam / Sağlık / Alkali Diyet Kanseri Engeller Mi?
alkali diyet kanseri engeller mi 660x330 660x330 - Alkali Diyet Kanseri Engeller Mi?
Alkali Diyet Kanseri Engeller Mi?

Alkali Diyet Kanseri Engeller Mi?

Victoria Beckham’ın başlattığı ve Hollywood’da birçok yıldızın uyguladığı ‘Alkali diyeti’ Türkiye’de de popüler olmaya başladı.

Bu diyetle ilgili pek çok şey yazıldı. En çok da alkali diyetle kanserden korunabileceği konusunun altı çizildi. Peki bunun gerçekliği var mı? Bu konuda net bir çalışma olmamakla birlikte alkali diyetin kanseri engellemesinin pek mümkün olmadığını söyleyen Onkolog Doç.Dr.Mutlu Demiray bu konudaki çalışmalar ilerlemeden doktorların önerilerin dışına çıkılmamasını öneriyor.

Kanser hücrelerinin metabolizmasını tanımlayan doktor Otto Warburg’in kanserli hücrelerin glikozu oksijensiz olarak yaktıklarını ve hücre dışına laktik asit salgıladıklarını göstermesinden sonra alkali ortamın kanseri önleyebileceği hatta tedavi edeceği konusunda görüşlerinin ortaya çıktığını hatırlatan Demiray, bu mantıktan yola çıkan bazı araştırmacıların vücudun pH’ının alkali yapılması ile kanserin önlenebileceğini iddia edildiğini söylüyor.

Son dönemlerde İngiltere’de yayınlanan 2 hayvan deneyinde tümörlü farelere kemoterapi uygulandığında alkali diyetle beslenen farelerde kemoterapinin daha etkin olduğunun gözlendiğini anlatan Demiary konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Ancak bunun nedeni alkali ortamın tümörü öldürmesi değil. Asit ortamda etkisiz olan kemoterapi ilaçlarının alkali ortamda daha etkili olabilmesi olarak açıklanıyor. Bu konudaki çalışmalar ilerlemeden hekiminizin önerileri dışına çıkmayınız.

Bunu Okuyun!

kaynana dirdiri kansere yol aciyor 660x330 310x165 - Kaynana Dırdırı Kansere Yol Açıyor

Kaynana Dırdırı Kansere Yol Açıyor

Son yıllarda ismini çok daha sık duyduğumuz “kanser”e yol açan unsurlar da tartışılmaya devam ediyor.

kanser sinyali veren isaretler 660x330 310x165 - Kanser Sinyali Veren İşaretler

Kanser Sinyali Veren İşaretler

Kadınların en büyük korkularından biri jinekolojik kanserlerden birine yakalanmak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir