Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / Ağız Kokusundan Kurtulmanın 8 Yolu
agiz kokusundan kurtulmanin 8 yolu 660x330 660x330 - Ağız Kokusundan Kurtulmanın 8 Yolu
Ağız Kokusundan Kurtulmanın 8 Yolu

Ağız Kokusundan Kurtulmanın 8 Yolu

Ağız kokusu, sosyal hayatta bireylerin özgüvenlerini kaybetmelerine neden olup evlilikleri bile etkileyebiliyor.Toplumun geneline yayılan bir sorun olan ağız kokusu her dört kişiden birinde görüldüğünü belirten Diş Hekimi Dt. Selçuk Özbölük, ağız kokusundan korunmak için uygulanacak yöntemleri şöyle sıraladı:

  1. Ağızdaki tüm diş çürükleri, kırık dolgu veya kron-köprü tedavi edilmeli, gömük, sorunlu dişler çekilmelidir.
  2. Diş ve diş eti hastalıkları ağız kokusunun en önemli nedenlerinden olduğundan ağız muayenesi ve bakımı için diş hekimi düzenli olarak ziyaret edilmelidir.
  3. Protez, dolgu, diş köprüleri aralarına kaçan ve orada kalan yiyecekler kötü kokuya sebep olur. Her gece protezleri çıkarmak ve temizlemek, sabah tekrar takmak gerekir.
  4. Bakteri plakları ve yiyecek artıklarını temizlemek için dişlerinizi günde en az iki defa fırçalamak ve her gün diş ipi kullanmak esastır.
  5. Ağız kokusunun nedenlerinden biri de dildeki tabakalaşmadır. Bakteri tabakaları ve yiyecek atıkları dilin arka tarafında birikir, kısa süre de bakterilerin yaşamasına elverişli bir duruma gelirler. Bu nedenle dilimizi fırçalamayı alışkanlık haline getirmemiz gerekmektedir.
  6. Tükürük ağız kokusu ile savaşmanın en iyi yollarından biri olduğundan sakız çiğnemek ağız kokusunu azaltmaktadır. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgımızı arttırarak ağız temizliğine yardımcı olur.
  7. Ağız kuruluğundan dolayı ağız kokusu olur. Ağız kuruluğuna sebebiyet vermemek için mutlaka bol bol su içilmelidir. Su içeriği olan meyve ve sebzeler (domates, pırasa, çilek, karpuz) tüketilmelidir. Maydanoz nefesimizi doğal olarak temizlemede etkilidir. Kahve taneleri, limon kabukları ağız kokusunu gidermektedir.
  8. Sigaranın ağız kokusuna neden olduğu aşikardır. Sigara kullanımını azaltmamız gerekmektedir.

Bunu Okuyun!

orucluyken dis agrisi cekmeyin 660x330 310x165 - Oruçluyken Diş Ağrısı Çekmeyin!

Oruçluyken Diş Ağrısı Çekmeyin!

Yaklaşan Ramazan ayı ile birlikte gerekli ağız ve diş kontrollerinin yapılması

dis agriniz icin 10 dogal cozum 660x330 310x165 - Diş Ağrınız İçin 10 Doğal Çözüm

Diş Ağrınız İçin 10 Doğal Çözüm

Dt. Selçuk Özbölük, diş ağrısının kesin çözümünün diş hekimine gidip profesyonel yardım alıp tedavi olmayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir