Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / Zeugma’nın Yeni Mozaikleri Gün Yüzüne Çıkıyor
zeugmanin yeni mozaikleri gun yuzune cikiyor 660x330 660x330 - Zeugma'nın Yeni Mozaikleri Gün Yüzüne Çıkıyor
Zeugma'nın Yeni Mozaikleri Gün Yüzüne Çıkıyor

Zeugma’nın Yeni Mozaikleri Gün Yüzüne Çıkıyor

Zeugma’nın yeni mozaikleri İş Bankası desteği ile gün yüzüne çıkıyor.

Türkiye İş Bankası’nın destek verdiği, dünyanın önde gelen açık hava müzelerinden biri olan Zeugma Antik Kenti’nde sürdürülen “Muzalar (Esin Perileri) Evi” kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılan üç yeni mozaik; Zeugma Kazı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetkilileri, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve İş Bankası Kurumsal İletişim Bölüm Müdürü Suat Sözen’in katıldığı bir toplantı ile basına tanıtıldı.

Zeugma'nın Yeni Mozaikleri Gün Yüzüne Çıkıyor
Zeugma’nın Yeni Mozaikleri Gün Yüzüne Çıkıyor

Kazı çalışmaları 2007 yılında başlayan ve Zeugma’nın önemli yapılarından biri olarak kabul edilen Muzalar Evi, adını içinde bulunduğu dönemin yazarları, şairleri, müzisyenleri, tarihçileri ve filozofları için resmedilmiş ilham perileri olduğu söylenen Muzalar mozaiğinden alıyor.

Muzalar Evi, zengin mimari dekorasyonu, iyi korunmuş mozaikleri ve duvar freskleriyle Zeugma’da ikinci katına kadar ayakta kalmış ve oldukça iyi korunmuş en önemli Roma konut örneklerinden biri. Milattan sonra 2. yüzyılda yapılmış olan 26m x 15m boyutlarındaki konutun mozaiklerinin büyük bir çoğunluğu milattan sonra 3. yüzyıl başlarına tarihleniyor.

Zeugma'nın Yeni Mozaikleri Gün Yüzüne Çıkıyor
Zeugma’nın Yeni Mozaikleri Gün Yüzüne Çıkıyor

İyi bir biçimde korunan mozaikler arasında misafir salonlarından birinde Muzalar mozaiği, ikinci misafir salonunda ise mitolojide ideal kadın olarak bilinen ve antik dönemde Heroine olarak da adlandırılan dört adet kadın figürü bulunuyor. Avlu sundurmasında iki mitolojik kadın kahraman figürü,  konutun avlusunda ise zengin deniz canlıları arasında verilmiş Deniz tanrısı ve tanrıçası olan Okeanos ve Thetis’in figürleri yer alıyor.

Türkiye’nin kültür mirasının korunması için farklı sosyal sorumluluk projelerini sürdüren İş Bankası ise Zeugma’daki kazı çalışmalarına ilk olarak 2000 yılında Türkiye Anıt Çevre Turizm Değerlerini Koruma Vakfı’na aktardığı kaynakla katkıda bulundu, 2012 yılında başlattığı proje ile de Muzalar Evi’nde sürdürülen kazı çalışmalarının sponsoru oldu. İş Bankası’nın Zeugma’ya katkısı 2017 yılına kadar devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir