Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / Uzun Evliliğin Sırrı Nedir?
uzun evliligin sirri nedir 660x330 660x330 - Uzun Evliliğin Sırrı Nedir?
Uzun Evliliğin Sırrı Nedir?

Uzun Evliliğin Sırrı Nedir?

Göğüs ağrısı ile doktora giden adamı, doktor muayene etmiş, tetkikler yapmış ve “Kalp damarlarınız tıkalı, hemen ameliyat olmanız gerekiyor,” demiş.

Adam çaresiz ameliyatı kabul etmiş. Ameliyat başarılı geçmiş. Bir hafta hastanede yattıktan sonra iyileşen adamı, taburcu etmeye hazırlanan doktor, tavsiyelere başlamış; “Kırmızı eti azaltın,  bol bol sebze yiyin. Uykunuza dikkat edin, günde en az sekiz saat uyumalısınız. Sakin bir yaşamınız olmalı, fazla yorucu işlerden kaçınmalısınız,” demiş.

Doktor sözünü bitirince, hasta; “Peki doktor seks yapabilir miyim?” diye sormuş. “Sadece karınla yapabilirsin,” demiş doktor. Şaşıran hasta, “Peki ama niçin sadece karımla?” diye sormuş. Doktor, “Fazla heyecanlanman doğru olmaz da ondan…” demiş.

Fıkrada olduğu gibi, evlilikler zamanla sıradanlaşıyor ve heyecan azalıyor. İster görücü usulü evlilik olsun, ister birbirine deliler gibi âşık olanların evliliği olsun, evliliklerde heyecanın azalması kaçınılmaz sondur.

Gün gün sıradanlaşan evlilikleri sürdürmek isteyenlerin iki yolu var gibi görünüyor. Birincisi vurdumduymaz olmaktır. Bu durumda eşler her şeyi kanıksar, rutine razı olur. Eşlerin kafası kendi gündemi ile meşguldür, eşine bakar ama kafası meşgul olduğundan onu görmez. Hani çok bilinen hikaye vardır:

Yuvasına bağlı bir adam her gün evinin ihtiyacına uygun alış veriş eder, eve paketlerle gelirmiş. Karısı kapıyı açar, eşinin elindeki paketleri alırmış. Her gün elinde paketlerle gelen adam, günlerden bir gün alış veriş etmeden, eline paket almadan eve gelmiş. Karısı kapıyı açmış ve eşinin ellerine bakmış. Elinde paket olmayınca şaşırmış ve eşinin yüzüne bakmış. Bakınca, “Aaaa senin gözlerin şaşaymış ya!” demiş.

Evliliğini sürdürmek için vurdumduymaz olmayı tercih edenler, tıpkı hikâyedeki gibi, ehveni şer bir ortaklığa razı olurlar. Ortak çıkarlar evliliğin sürmesini gerektirdiğinden, iki taraf da idare eder.

İkincisi, eşler ilerleme kaydederek, her daim yenilenirler. Yenilenmek heyecanı her dem tazeler. Ayrıca ilerleyen eşler daha derinlere dalarak, daha önce fark edemedikleri gizemli güzellikleri keşfederler.

Anlaşılan, evliliği sürdürmenin yolu vurdumduymaz olmak veya ilerlemek. Vurdumduymaz olmak kolay, ilerlemek zahmetlidir. Bu iki yoldan birini beceremeyenlerin evlilikleri, sanırım ya kısa sürecek ya da cehennem azabına dönüşecektir.

huseyin guducu - Uzun Evliliğin Sırrı Nedir?

Yazar hakkında

Hüseyin Güdücü
drguducu@hotmail.com

 

Bunu Okuyun!

ask ile makarna arasindaki iliski nedir 660x330 310x165 - Aşk ile Makarna Arasındaki İlişki Nedir?

Aşk ile Makarna Arasındaki İlişki Nedir?

Makarna, insan vücudunda mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin salgılanmasına yardımcı olur

iliskilerde dokuz kusurlu hareket 660x330 310x165 - İlişkilerde Dokuz Kusurlu Hareket

İlişkilerde Dokuz Kusurlu Hareket

Futbol daha çok erkeklerin ilgisini çeken, ülkemizde en fazla izlenen, haber ve magazini yapılan,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir