Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / ÜTE Sınavına Giren Tıbbi Mümessillerin İş Hayatında Ne Değişti?
ute sinavina giren tibbi mumessillerin is hayatinda ne degisti 660x330 660x330 - ÜTE Sınavına Giren Tıbbi Mümessillerin İş Hayatında Ne Değişti?
ÜTE Sınavına Giren Tıbbi Mümessillerin İş Hayatında Ne Değişti?

ÜTE Sınavına Giren Tıbbi Mümessillerin İş Hayatında Ne Değişti?

İlaç sektörü 2015 yılına Sertifikalı Tıbbi Mümessiller (ÜTE) ile yollarına devam edecekler. Bu yıl Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (YBÜ) Rektörlüğü arasında,  Beşeri Tıbbi Ürün Tanıtım Elemanlarına (ÜTE) yeterlilik verilmesi ve ürün tanıtım elemanı veri tabanı kurulmasına dair protokol yaptılar. 3 ay süren  yeterlilik eğitimi ve sınavı sonunda ” Yeterlilik Belgesi” verilmeye başlandı.  “Yeterlilik Belgesi” bedava verilmiyor. 1.000TL + %8 KDV ile verilmektedir. Bu ücret yeni sektöre başlamış bir Tıbbi Mümessilin maaşına denk geliyor. Şu sıralar 3. Dönem için kayıt yaptıran Tıbbi Mümessiller  yeterlilik eğitimlerini alıyorlar.

Tıbbi Mümessiller, geçtiğimiz dönemlerde “Ürün Tanıtım Elemanı ( ÜTE) Sınavı Kalksın” isimli bir imza kampanya yapmalarına rağmen herhangi bir değişiklik olmadı. Sadece imza atmakla kaldılar.

İlaç firmaları ise yeni eleman almak için yayınladığı ilanlarda “ÜTE Yeterlilik Belgesi Sahibi Olmak veya Başvuru Yapmış Olmak” şart koşuyorlar.

Temmuz Ayının gelmesiyle birlikte İlaç Firmalarının  “Tıbbi Mümesilleri” işten çıkartma haberleri gelmeye başladı. Daha önce Abdi İbrahim İlaç firmasından çıkarılan arkadaşları için “Siyah” Takım Elbise giyen Tıbbi Mümessiller şimdi sadece Sosyal Platformlarda “Geçmiş Olsun” mesajları vermektedir.

ÜTE sınavlarına giren Tıbbi Mümessillerin iş hayatlarında ne değişti? Şimdilik “Yeterlilik Eğitimi” ve “Yeterlilik Belgesi” telaşı geçti. Lakin, İş Kaygısı ve Kota Baskıları devam ediyor.

bulent vural 250x250 - ÜTE Sınavına Giren Tıbbi Mümessillerin İş Hayatında Ne Değişti?

Yazar hakkında

Bülent Vural
Kule Canbazı Editörü
www.bulentvural.com

Bunu Okuyun!

ilac sektorunde sikca yapilan bir yanlis kulecanbazi com 660x330 310x165 - İlaç Sektöründe Sıkça Yapılan Bir Yanlış

İlaç Sektöründe Sıkça Yapılan Bir Yanlış

Yapılan araştırmalara göre hekimler tedavide kullandıkları ilaçlar hakkında bilgileri ziyaretlerine gelen Tıbbi Mümessillerden alıyorlar.

mumessiller tek cati altinda toplaniyor kulecanbazi com 660x330 310x165 - Mümessiller Tek Çatı Altında Toplanıyor

Mümessiller Tek Çatı Altında Toplanıyor

15 Mart 2014 tarihinde kurulan Mümessil Dayanışma Derneği, meslektaşlarını tek çatı altında toplanmaya davet ediyor.

2 yorumlar

  1. Sanırım agustos ya da eylül ayında %50 ye varan bir işten çıkarım olacak. Şu anda hipertansiyonum var. 2 yıl önce sektöre geri dönmüştüm.pişman değilim ancak bize verilen değer her zaman oldugu gibi sadece rakam, yakında çalışacak eleman da bulunamayacak. Böylece hepimiz değişik iş veya meslek gruplarına dağılacağız. İlaç sektöründe çalışmış bir insan sanırım her işin üstesinden gelir. Eğer ilaç firmalarına eleman çok ise bize de iş çok ….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir