Ana Sayfa / Tekno / Teknoloji / Tabletinizin Pil Ömrünü Artırmak İçin Beş İpucu
tabletinizin pil omrunu artirmak icin bes ipucu 660x330 660x330 - Tabletinizin Pil Ömrünü Artırmak İçin Beş İpucu
Tabletinizin Pil Ömrünü Artırmak İçin Beş İpucu

Tabletinizin Pil Ömrünü Artırmak İçin Beş İpucu

İş yaşam ve özel yaşamımıza bir anda giren tabletlerin pil ömrü yeterli geliyor mu? Yoksa ihtiyacınız olduğu an pil ömrü yetersiz mi kalıyor? İşte sizlere önereceğimiz 5 ipucu ile pil ömrünüzü uzatabilirsiniz.

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın
iOS ve Android tabanlı tabletlerin arkaplanda çalışan uygulamaları, tabletlerin RAM’inde yer kapladığı gibi işlemcisinin de pasif çalışmasına neden olur. Dolayısıyla kullanıcı cihaz üzerinde işlem yapmasa bile tablet, pili aktif şekilde tüketmeye devam eder. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için kullanmadığınız uygulamaları mutlaka kapatmalısınız.

Ekran Parlaklığını Azaltın
Tabletlerde pili en çok harcayan donanım, parlaklık seviyesi yükseltilmiş ekranlardır. Zira tabletlerin büyük ekranları halihazırda yoğun enerji gerektirdikleri gibi, parlaklık seviyesi yükseltildiğinde pil tüketimi daha da artarak tabletinizin şarjının belirgin şekilde hızla azalmasına neden olur.

Wifinizi Sürekli Açık Bırakmayın
Arkaplanda çalışan uygulamalar ve ekran parlaklığı kadar tabletin pil performansını etkileyen bir diğer husus da kablosuz ağlardır. İnternet bağlantısının devamlı aktif olarak kalması, sosyal ağlardan gelen bildirimler ve kullanıcıdan habersiz yapılan güncellemelerle pilin hızla tükenmesine yol açar. İnternet kullanımı ile ilgili yapılan bir diğer hata da, WiFi’ı açık bırakıp mekan değiştirdiğinizde ortaya çıkıyor. Bu gibi durumlarda cihazınız sürekli WiFi noktası arayacağından, bu da pilin boş yere hızla harcanmasına sebep oluyor. Dolayısıyla kablosuz bağlantı kurduğunuz lokasyondan uzaklaştığınızda, cihazınızın ayarlarından WiFi’ı kapatmanız pilinizin hızla tükenmesinin önüne geçecektir. Ayrıca günün belli aralıklarında, ihtiyacınız yoksa İnternet’i kapatmanız, şarj süreniz için saatlere varan  avantajlar sağlayabilir.

Uygulamalarınızı Güncelleyin
Tablet ve benzeri akıllı cihazlar için uygulama geliştiren şirketler, güncellemeler yaparak uygulamaların dezavantajlarını ortadan kaldırır ve uygulamanın daha yüksek performans/verimlilik ile çalışmasını sağlar. Bu yüzden “kullandığınız” uygulamalarınızın güncellemelerini mutlaka indirin.

Şarj Alışkanlıklarınızı Değiştirin
Kullanıcıların pil ömrünü kısaltmaya sebep olan bir hatası da cihazın pili tam olarak bitmeden şarja koymaları. Bu durum tekrarlandıkça cihazın pil ömrü kısalıyor ve şarjı hızla bitmeye başlıyor. Ayrıca cihazın pili %100 dolmadan da şarjdan çekmek de yine pilin ömrünü kısaltan bir başka uygulama…

Bunu Okuyun!

samsung galaxy a 2016 serisi hizli sarj ozelligi ile kesintisiz kullanim 660x330 310x165 - Samsung Galaxy A (2016) Serisi Hızlı Şarj Özelliği İle Kesintisiz Kullanım

Samsung Galaxy A (2016) Serisi Hızlı Şarj Özelliği İle Kesintisiz Kullanım

Daha önce pil ömründen tasarruf etmek adına ekranın parlaklığını düşürmeyi ya da müziğinin sesini kısmayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir