Ana Sayfa / İş Dünyası / Ekonomi-Finans / Sertifikalı Tıbbi Satış Mümessili Olmak
sertifikali tibbi satis mumessili olmak 660x330 660x330 - Sertifikalı Tıbbi Satış Mümessili Olmak
Sertifikalı Tıbbi Satış Mümessili Olmak

Sertifikalı Tıbbi Satış Mümessili Olmak

Yıllar evvel kişisel web sitemde ” Tıbbi Satış Mümessili Olmak” başlığı altında ilaç sektörüne bakışı ve gerçeklerini biraz olsun paylaşmıştım.

Geçtiğimiz yıllar içinde ilaç sektörü çok değişti. İlaç kâr marjları düştü. Bununla birlikte firmalar 2 türlü bir politika yürüttüler. Çalıştıkları bir kısım elemanları çıkararak  diğer mümessilin bölgesini genişlettiler. Ya da eleman sayılarını artırarak agresif satış politikaları gerçekleştirdiler.Tabii ki yeni ürünlerde çalışmak isteyen firmalarda eski ürünlerini taşeron firmalar aracılığıyla satışlarını gerçekleştirmeye devam etti.

Sektörde çalışan “Tıbbi Satış Mümessili , Tıbbi Mümessil, Reprezant” olarak ifade edeceğimiz eleman sayısı yine artmaya başladı. Sağlık Bakanlığı Hastane, Aile Sağlığı Merkezi vb birimlere Tıbbi Mümessillerin mesai saatlerinde girmelerini istemiyor. Vatandaşların yapmış olduğu şikayetleri öne sürüyordu.

“Sertifikalı Tıbbi Satış Mümessili” ile hem sektörü denetlemek hem de gelen şikayetleri biraz azaltmak istiyordu. 2015 yılına ertelen sertifikalı mümessilin eğitimlerini başlatmak için geçtiğimiz günlerde düğmeye bastı. Düğmeye basmasına bastı lakin bir sorun vardı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (YBÜ) Rektörlüğü arasında, Beşeri Tıbbi Ürün Tanıtım Elemanlarına (ÜTE) yeterlilik verilmesi ve ürün tanıtım elemanı veri tabanı kurulmasına dair protokol yapıldı. 3 ay sürecek olan yeterlilik eğitimi ve sınavı sonunda ” Yeterlilik Belgesi” verilecek bildirildi. Verilecek olan “Yeterlilik Belgesi” bedavaya verilmiyor. 1.000TL + %8 KDV ile verilmektedir.

Yıllarca hekim, diş hekimi, eczacı vb kişilere nasıl bir iletişime girebileceğini bilen, firması tarafından verilen eğitimlerde başarılı olmuş, sektöründe örnek alınan kişiler dahi “Yeterlilik Belgesi” almak zorunda kaldı. Kimi firmalar için 1.000 TL + %8KDV çok değildi. Kimisi ne göre Tıbbi Satış Mümessili’ni bir ay daha çalıştırmak için maaş parasıydı.

Son aylarda sıkca görebileceğimiz “Tazminatsız İşten Çıkarmak” gerçekleşmeye başladı. Firmaya hizmet ederken parmak ile gösterilen kişiler dahil olmak üzere tazminatsız çıkarılmaya başlandı. Hani “uyduruyorsun” diyebilirsiniz. Çok yakından biliyorum.

Şimdi firmalar bir taraftan toplu olarak sertifika almak için başvururken bir taraftanda toplu olarak şimdiden çıkarmaya devam ediyorlar. Unutmadan kişisel olarakta “Yeterlilik Belgesi” alma imkanız var. Kişisel başvuru yapan kişinin iş garantisi var mı?

İşte cevap arayan sorular;

  • Sertifikalı Tıbbi Satış Mümessili olduğunda iş garantisi var mı?
  • İş ilanlarında 25-28 yaş arasında Tıbbi Satış Mümessili aranıyor. Firmalar, 40 yaşında Sertifikalı TSM alacaklar mı?
  • İş ilanlarına başvuru esnasında bir süzme hareketiyle yetenekli Tıbbi Satış Mümessillerinin eleme yapıldığı bir dönemde…
  • Sertifikalı TSM’nin iş garantisini kim sağlayacaktır.

Yazımın başında bahsetmiş olduğum “Tıbbi Satış Mümessili Olmak” isimli yazımı okumak isterseniz. Tıklayınız

Öğrenmek, Keşfetmektir

bulent vural 250x250 - Sertifikalı Tıbbi Satış Mümessili Olmak

Yazar hakkında

Bülent Vural
Kule Canbazı Editörü
www.bulentvural.com

Bunu Okuyun!

ilac sektorunde sikca yapilan bir yanlis kulecanbazi com 660x330 310x165 - İlaç Sektöründe Sıkça Yapılan Bir Yanlış

İlaç Sektöründe Sıkça Yapılan Bir Yanlış

Yapılan araştırmalara göre hekimler tedavide kullandıkları ilaçlar hakkında bilgileri ziyaretlerine gelen Tıbbi Mümessillerden alıyorlar.

yapay zeka ilac uretecek kulecanbazi com 660x330 310x165 - Yapay Zeka İlaç Üretecek

Yapay Zeka İlaç Üretecek

Tesla fırtınası, ilaç endüstrisini de etkisi altına aldı. İlaç firmaları son birkaç yıldır yapay zekaya …

3 yorumlar

  1. 2004 yılında, ”yapılacak tespitler sonucunda belgesi olmayan işletmeler mühürlenecektir” ibaresi ile gönderilen bir yazı neticesinde tıbbi satış belgesi almıştık , şimdi hadi tekrar alalım diye site üzerinden incelediğimde detaylı bilgi olarak banka hesap numaraları ile karşılaşıyorum . Peki o zaman belge almak için işimizden zaman ayırıp kursa neden gittik ? sınava neden girdik ? ayrıca kursta sınavda sanal değildi .

  2. Bu sertifika verilecekse diploma statüsünde olmalı.Bugün Emlak Danışmanı Sertifikası bile süreli verilmiyor. Bence bu Ürün Tanıtım Elemanı Eğitimi Sertifikası Programında hem soygunculuk hem de alalen kanunsuzluk var.Bu belgeyi sınırlı süreli vermemeliler, asıl hata burada. Sonra derslerle sahada uygulananlar arasında dağlar kadar fark var kimse kimseyi kandırmasın her şey masa başından göründüğü gibi değil.Derslerde hata var bir ders bitirilmeden diğerine modülde geçilemiyordu Buda değiştirilmiş yanlışlıkla ders atlayanlar bütünlemeye kalarak tuzağa düşürüldüler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir