Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / Şeker Hastaları İçin Alternatif İçecek
seker hastalari icin alternatif icecek 660x330 660x330 - Şeker Hastaları İçin Alternatif İçecek
Şalgam Suyu

Şeker Hastaları İçin Alternatif İçecek

Sağlık Bakanlığınca yapılan Hane Halkı Araştırma’sına göre Türkiye’de 7 milyondan fazla diyabetli hasta tespit edildi.

Hastaların yaklaşık yarısının (3 milyon 383 bin kişi) 40-60 yaş aralığında olduğu ve 2013 yılı itibarıyla 18 bin 190 çocukta diyabet bulunduğu vurgulanan atlasta, hastalık oranının beklenenden hızlı artarak 20 yıl sonrası için öngörülen rakamlara şimdiden ulaşıldığı da paylaşıldı.

2013 yılı itibariyle kişi başı sağlık harcamasının 866 dolar olduğu diyabet hastalığı diyet ve özenli beslenme isteyen bir hastalık. Uzmanların hamur işleri, kızartmalar yanında bal-reçel gibi tatlıları dahi yememesi konusunda uyarılarda bulundukları diyabet hastaları gazlı ve şekerli içecekleri de tüketemiyor.

Kefir, ayran gibi geleneksel ve az kalorili içecekler tercih etmesi gereken diyabet hastaları için en iyi içecek alternatiflerinden biri de şalgam suyu. Çoğumuzun sadece hazmı kolaylaştırıcı özelliği ile bildiği şalgam suyu; litresinde sadece 15 kcal içeriyor.

Şalgam Suyu Sıfır Şeker İçeriyor!
14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla şalgam suyunun faydaları ile ilgili değerli bilgiler veren Diyetisyen Gülser Melis ZORGÖR şunları ifade etti: “Son dönemlerde birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavi aşamasında diyet desteği öneriyoruz. Diyetlerimizde her besin grubundan yeteri kadar tüketmeye özen gösteriyoruz. Tabii ki belirli hastalıkların beslenme tedavisinde özel ürünler de tercih edilebiliyor. Mesela diyabet hastalarının kendilerine özel diyetleri var. Meyve suyu, kola gibi şeker içeriği yüksek içecekleri tüketmemeleri gerekiyor. Ayran, kefir gibi şeker içeriği düşük ve sağlıklı alternatif içecekleri tüketmelerini öneriyoruz. Bunlara ilave olarak diyabet hastalıklarının beslenme tedavisinde son yıllarda oldukça sık şalgam suyu önermekteyiz. Çünkü şalgamın mayalanması esnasında şalgam suyunun oluşması için içerisine konulan doğal bulgur mayası şalgam suyunun içerisindeki şekerin tamamını parçalıyor. Bu sayede şalgam suyunun içerisinde bulunan şeker sıfırlanıyor. Ayrıca şunu özellikle belirtmeliyim ki düzenli şalgam suyu tüketiminin, şeker hastalarını çok rahatlattığı gözlenmiştir. Hiç şeker içermemesi sebebiyle diyabet hastalarının kolaylıkla tüketebileceği doğal bir içecek olan şalgam suyu, litresinde sadece 15 kcal içererek diyete de destek oluyor.”

Bunu Okuyun!

turkiyenin e recete karnesi aciklandi kulecanbazi com 660x330 310x165 - Türkiye’nin E-Reçete Karnesi Açıklandı

Türkiye’nin E-Reçete Karnesi Açıklandı

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü, illere göre e-reçete kullanım oranlarını açıkladı.

gorme engelliler icin ozel ilac ambalajlari kulecanbazi com 660x330 310x165 - Görme Engelliler İçin Özel İlaç Ambalajları

Görme Engelliler İçin Özel İlaç Ambalajları

Geçtiğimiz Nisan ayında Sağlık Bakanlığı yayınladığı yeni yönetmelikle tüm ilaç kutularındaki isimlerin,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir