Ana Sayfa / Yaşam / Güzellik / Pürüzsüz Bir Cilt İçin Kayısı
puruzsuz bir cilt icin kayisi 660x330 660x330 - Pürüzsüz Bir Cilt İçin Kayısı
Pürüzsüz Bir Cilt İçin Kayısı

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Kayısı

Uzmanlar, sağlıksız ve mat bir ciltten kurtulmak için günde bir bardak kayısı nektarı tüketilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Kayısı nektarının vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olduğunu yapılan araştırmalarda ortaya konmuştu.

Cildi mikrop ve mantarlardan koruyarak, cildin güzelleşmesini sağladığı bilinen kayısının nektarını içmek vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına da yardımcı oluyor.

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, cilt sağlığı için yeterli sıvı, antioksidan, vitamin ve mineralleri içeren besinlerin tüketilmesi gerektiğini vurguladı. Kayısı nektarının içinde bol miktarda potasyum, kalsiyum, demir ve A vitaminine dönüşebilen beta-karoten bulunduğunu söyleyen İnanç, kayısı mevyesi ve çekirdeğinin eski çağlarda cilt bakım ürünü olarak da kullanıldığı ifade etti.

İnanç, ‘Kayısı nektarı içeriğinde bulunan beta-karotenler, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir gıdadır. Vücuttaki toksik maddelerin atılmasına yardımcı olan beta-karotenler, derinin tazelenmesini, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ayrıca bir bardak kayısı nektarının içeriğinde yüksek A vitamini bulunmaktadır. Bu oran ile vücudun günlük ihtiyaç duyduğu A vitamininin yaklaşık yarısını (günlük ihtiyaç 5000 IU iken 100 gram kayısıda 2700 IU bulunuyor) karşılamaktadır. Kayısı nektarı tüm bunların yanı sıra içerdiği C vitamini ile de bağışıklık sisteminin güçlendirmeye yardımcı olur. Günde bir bardak kayısı nektarı içmek sağlıklı bir cilde ve dayanıklı bir bağışıklık sistemine kavuşmayı mümkün kılıyor‘ şeklinde konuştu.

Bunu Okuyun!

is hayatina donmeye hazir misiniz 660x330 310x165 - İş Hayatına Dönmeye Hazır Mısınız?

İş Hayatına Dönmeye Hazır Mısınız?

Uzun veya kısa, evde veya bir tatil beldesinde geçirdiğimiz tatil günlerinin yavaş yavaş sonuna geliyoruz.

yaz bakiminin altin kurallari 660x330 310x165 - Yaz Bakımının Altın Kuralları

Yaz Bakımının Altın Kuralları

Yazın gelmesiyle giysilerimizin, yiyeceklerimizin değişmesi, vücudumuzun bakım ihtiyaçlarını da farklılaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir