Ana Sayfa / Yazar Cafe / Kızmak Var Belli Etmek Yok
kizmak var belli etmek yok 660x330 660x330 - Kızmak Var Belli Etmek Yok
Kızmak Var Belli Etmek Yok

Kızmak Var Belli Etmek Yok

İnsanlar ve hayvanlar, gerçek ya da hayali bir tehdit ile karşılaşınca kızarlar ve kendini korumak için tepki verirler. Bir başka deyişle, kızıp tepki vermek, canlının kendini koruma çabasıdır.

Cana ve mala saldırı tehdit olduğu gibi, onura saldırı da tehdittir. Şöyle ki; İnsan hakları beyannamesinde, özetle: ‘dünyadaki her insanın insanca muamele görme hakkı vardır,’ deniyor. İnsan onuruna saldırı, ‘ben seni insan yerine koymuyorum,’ anlamı taşır. İnsan yerine konmamak ciddi bir tehdittir ve insanı kızdırır. Örneğin; bir insanı kandırmak, kullanmak,  yalan söylemek, küçük görmek, kötü niyetli davranmak, umursamamak, o insana insanca muamele etmemektir. Böyle muameleye maruz kalan kişi, kızar ve tepki verir.

Kızmak doğal bir duygudur ve her duygu bir gibi bir enerji oluşturur. Bu enerji, mutlaka bir yere yönelecektir. Kızdıran güçsüzse, tepki vermesi kolaydır. Eğer, kızdıran güçlüyse veya anne, baba, öğretmen, usta, eş gibi saygı duyduğu, hatta kutsal saydığı bir kişi ise ne olacak? Ya, ‘eşeğini dövemeyen semerini döver,’ misali öfke bir zayıfa yönelecek, ya da kişinin kendine yönelecektir.

Kişi kızgınlığını anında ifade edemezse; kızgınlık, öfkeye dönüşür. Daha sonra da; ben tehdit edilmeme rağmen tepki gösteremedim, ben korkağım, acizim diye, kişi kızgınlığını kendine yöneltir. Bu da aşağılık duygusuna dönüşür. Şahıs içine attığı bu kızgınlığı, illaki bir gün bir yere yöneltir. Kişi kızgınlığını kendine yöneltirse; aklını kaçırabilir, hasta olabilir ya da intihar edebilir. Başkalarına yönelterek, kişilere eziyet edebilir, cinayet işleyebilir, iftira atabilir, dedikodu edebilir, eğer duygu patlama noktasına gelirse intikama dönüşür.

Kızgınlık duygusu, içe atıldığında katlanarak büyüyor, gün gelip bir patlama ile intikama dönüşebiliyor. İntikam bir patlama sonucu olduğundan, orantısız, abartılı hatta insanın aklının hayalinin alamayacağı kadar acımasız ve şiddet içerebilir.

Bizde ‘kızmak var belli etmek yok,’ diye bir söylem var. Sanki kızmak kötü bir şeymiş, iyi insanlar, terbiyeli insanlar kızmazmış gibi saçma bir görüş var. Kötü olan kızmak değil, kızgınlığı dile getiriş biçimidir. Kızdığını, uygun bir üslupla, dile getirip, kızdıranı uyarmak kâfidir. Oysa pek çok kişi, kızdıranı anasından doğduğuna pişman edecek abartılı tepki veriyor.

Kızgınlığı, kendine döndürenler, kendi başını yakıyor. Bunun yanında içinde tutup nefrete, intikama dönüştürenler hem kendini hem de başkasını yakıyor. En iyisi usulünce bir tepki ile ‘defi bela defi kaza’ kabilinden savmak gibi görünüyor.

huseyin guducu - Kızmak Var Belli Etmek Yok

Yazar hakkında

Hüseyin Güdücü
drguducu@hotmail.com

Bunu Okuyun!

her sey enerjidir kulecanbazi com 660x330 310x165 - Her Şey Enerjidir...

Her Şey Enerjidir…

Bir görüşe göre her şey bir enerjidir, dolayısıyla insan da bir enerjidir.

hangi siniftansiniz kulecanbazi com 660x330 310x165 - Hangi Sınıftansınız?

Hangi Sınıftansınız?

İnsanın enerjisi, bir hale şeklinde vücudunun sınırında belirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir