Ana Sayfa / Yazar Cafe / Kız Çocukları İçin Oje Alarmı!
kiz cocuklari icin oje alarmi 660x330 660x330 - Kız Çocukları İçin Oje Alarmı!
Kız Çocukları İçin Oje Alarmı!

Kız Çocukları İçin Oje Alarmı!

Oje; kozmetikler arasında en çok toksin içeren üründür. Biz kadınlar oje sürmeyi çok severiz malum. Rengarenk ojeler bir kozmetik mağazasına girdiğimizde en çok dikkatimizi çeken ürünlerdendir.

Elimizi ojesiz görmeyi sevmeyiz. Oje sürmediğimizde kendimizi bakımsız hissederiz. Hele ki yılın rengi şu.. tarzında bir açıklama duyduğumuzda hemen alıp ellerimizin güzelliğiyle sarhoş oluruz. İşin estetik yanı çok güzel buna bir itirazımız yok fakat oje; içerdiği maddeler açısından son derece sağlıksız bulunuyor.

Özellikle de şu üç madde adeta bir canlı bomba değerinde: Toluen, formaldehyde, dibutyl phtalate. Bu maddelerin uzun uzun açıklamalarına girmeyeceğim fakat işin özeti şu ki bu maddeler deriyle temas halinde derhal gözeneklerden vücuda iletilir ve sinir sisteminde tahribata yol açar. Karaciğer, böbrek rahatsızlıkları, kansızlık, hepatit, solunum rahatsızlıkları (özellikle astım hastaları), kalp ritmi düzensizliği gibi rahatsızlıklar en yaygın görülebilecekler arasındadır.

Bu yüzden küçük kız çocuklarını oyalamak adına kozmetiklerle oynatmak son derece zararlı görünüyor. Küçük yaşta bu zararlı maddelerin vücutlarına girmesine izin vermeyin, yaşlarına uygun şeylerle oynamalarını sağlayın ve en önemlisi bunu bir oyun gibi algılatıp hadi oje sürelim, süslenelim gibi algıları çocuklarınızın hafızasından silmeye çalışın. Hamileyken de mümkün oldukça oje ve aseton ikilisinden uzak durun.

inci yalcin - Kız Çocukları İçin Oje Alarmı!

Yazar hakkında

İnci Yalçın
Sosyal Medya Uzmanı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir