Ana Sayfa / Yaşam / Sağlık / Kalp Hastaları Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?
kalp hastalari spor yaparken nelere dikkat etmeli 660x330 - Kalp Hastaları Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?
Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Osman Sönmez

Kalp Hastaları Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Spor yapmak sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezleri arasında… Ancak kalp hastaları için durum biraz farklı. Kalp hastalığı olanların spor yaparken çok daha dikkatli olması, hatta bazı kalp hastalarının kesinlikle spor yapmaması gerekiyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Osman Sönmez sorularımızı yanıtladı.

Kule Canbazı: Kalp hastaları spor yapabilir mi?
Doç. Dr. Osman Sönmez: Kalp hastaları spor yapabilir, ancak bazı kalp hastalıklarında spor yapılması kesinlikle önerilmez. Bu hastalar, eforla göğüs ağrısı olanlar, ciddi kalp yetmezliği olanlar, kontrolsüz hipertansiyonu olanlar, diyabete bağlı hedef organ hastalığı olanlar, fonksiyonel kapasitesi sınırlanmış kapak hastaları ve Pulmoner hipertansiyonu olan hastalardır.

Kule Canbazı: Kalp hastaları, hangi sporlardan uzak durmalı?
Doç. Dr. Osman Sönmez: Bazı kalp hastaları ile kalp kası kalınlaşması olanlar yarışmalı sporlardan uzak durmalı. Yine aynı hastalar ağır kaldırma, vücut geliştirme için yapılan sporları yapmamalıdır. Kalpte delik nedeniyle takipte olanlar dalgıçlık veya yüksek irtifa sporları yapmamalı.Kapak hastaları veya Pulmoner hipertansiyonu olanlar için ise karın basıncını artıran egzersizler son derece tehlikelidir.

Kule Canbazı: Kalp hastaları hangi sporlara ağırlık vermeli?
Doç. Dr. Osman Sönmez: Genel olarak yukarıdaki bahsettiğimiz hastalıklara sahip olmayan hastalar mutlaka doktorlarına danışarak ve kontrollü olarak, extrem sporlar hariç diğer sporları yapabilir.

Kule Canbazı: Kalp hastaları spor yaparken nelere dikkat etmeli?
Doç. Dr. Osman Sönmez: “Warm up” denilen ısınma fazı tüm sporları yaparken olmalıdır. 15 dakikalık ısınma egzersizinden sonra 30 dakikanın üstünde terleyici ve “hedef kalp hızına” ulaşmayı sağlayan t spor aktivitesi önerilir. Hedef kalp hızı 220- yaş şeklinde kabaca hesaplanır. Bu değerin %80’nine ulaşma hedeflenmelidir.

Kule Canbazı: Spor salonlarına kayıt olurken yapılması gereken olmazsa olmaz testler neler?
Doç. Dr. Osman Sönmez: Yukarıda bahsedildiği gibi düzenli spor yapacaklar kişilerin mutlaka aile hekimi muayenesi, gerekli görülen hastalarda ise EKG ve efor testi istenmelidir. 35 yaş üzerinde düzenli spor yapacak hastalara fizik muayene sonrası mutlaka efor testi yapılmalıdır

Kule Canbazı: Bir kalp hastası haftada kaç kere spor yapmalı?
Doç. Dr. Osman Sönmez: İdeal olarak haftanın her günü 30 dakikanın üzerinde egzersiz önermekteyiz. Ancak haftada 5 gün kesinlikle spor veya egzersiz yapılmalıdır. Haftalık harcayacağımız kalori yaklaşık 1600 kalori civarında olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir