Ana Sayfa / Kültür Sanat / Müze - Sergi / Kadınların Tutkulu Dünyasına Tarihi Bakış
kadinlarin tutkulu dunyasina tarihi bakis 660x330 660x330 - Kadınların Tutkulu Dünyasına Tarihi Bakış
Kadınların Tutkulu Dünyasına Tarihi Bakış

Kadınların Tutkulu Dünyasına Tarihi Bakış

Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi,  19. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadar geçen döneme ait pabuçların yer aldığı tarihi koleksiyonu ziyaretçileriyle buluşturmaya hazırlanıyor.

‘Pabuç, Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonundan’ sergisinde; çoğunluğu Osmanlı’nın son döneminde üretilen ayakkabı ve terlikler oluştururken, Orta Asya, İran, Kuzey Afrika, Hindistan ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden de örnekler yer alıyor. Cumhuriyet’in ilk yıllarında üretilen ayakkabıları da kapsayan 127 parçalık koleksiyon, geleneksel anlayışın yanı sıra Batı modasını yansıtan çizme, bot, ayakkabı, terlik ve nalın gibi çeşitli modelleri de bir araya getiriyor.

‘Pabuç, Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonundan’
‘Pabuç, Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonundan’

Deri ve kumaştan yapılmış, çoğu sırma, gümüş, tel, kılabdan ve boncuk ile süslenmiş ürünler arasında Mısır Hıdiv ailesinden Prenses Atiye’ye ait olan gelin ayakkabısından, Bursa Valisi Ahmet Münir Paşa ile Pervin Hanım’ın kızı Memduha Hanım’ın 3-4 yaşlarındayken giydiği çocuk potinine kadar ilginç hikâyelere sahip birçok eser bulunuyor. Ahşaptan oyularak yapılmış, sedef, fildişi ve gümüş malzemelerle süslenmiş nalınlar da sergide dikkat çekiyor. Koleksiyondaki etiketli ayakkabı örnekleri ise Osmanlı’nın son dönem ayakkabı üreticileri ve satıcıları hakkında bilgi veriyor.

27 Kasım’da ziyarete açılacak ‘Pabuç, Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonundan’ adlı sergi, 31 Mayıs 2015 tarihine kadar  Çarşamba günleri hariç her gün 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Bunu Okuyun!

vans ile ask tarz meselesi 660x330 310x165 - Vans ile Aşk Tarz Meselesi

Vans ile Aşk Tarz Meselesi

Sevgililer gününde, sevgilisine, tam anlamıyla onun ruhuna hitap eden bir hediye vermek isteyenler için Vans …

sevimli dostlarimiz essiz mucevherlere donustu 660x330 310x165 - Sevimli Dostlarımız Eşsiz Mücevherlere Dönüştü

Sevimli Dostlarımız Eşsiz Mücevherlere Dönüştü

Doğanın sunduğu güzellikleri, sevimli dostlarımızı özel bir koleksiyonda biraraya geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir