Ana Sayfa / Kültür Sanat / Kitap / İflah Olmaz Bir Muhalif: Refik Halid Karay
iflah olmaz bir muhalif refik halid karay 660x330 660x330 - İflah Olmaz Bir Muhalif: Refik Halid Karay
Refik Halid Karay

İflah Olmaz Bir Muhalif: Refik Halid Karay

İflah olmaz bir muhalifin matbuat hayatımız ve gazeteciler üzerine yazdığı her şey…

Bu Gazeteciler
Bu Gazeteciler

Meşrutiyet’in ilanına rastlayan 23 Temmuz’dan sonra gelen ilk günün, yani 24 Temmuz’un Gazeteciler Bayramı olarak kabulünde önemli bir role sahip olan Refik Halid Karay, “Bizde gerçekten demokrasi, matbuat hürriyetine ilişmeden iktidarda durabilecek bir hükûmete kavuştuğumuz gün tahakkuk etmiş olacak,” diyordu.

Tan, Akşam, Yeni İstanbul ve Aydede’de yayımlanan yazılardan bir araya getirilen Bu Gazeteciler’de damıtılmış bir Türkçe ile siyasetin, edebiyatın ve en çok da hayatın içinden geçen, hiç eskimeyen zamanlarda soluk alan bir muharririn tanıklıklarını okuyacaksınız.

Çözülmez bulmacalara hep yeni bulmacalar ekleyerek herkesi şaşırtan, dil cambazı bir yazarın penceresinden matbuat âlemimizin dününe dair her şey…

Bu Gazeteciler
Sayfa sayısı: 272
Hazırlayan: Tuncay Birkan
Editör: Ahmet Bozkurt

Doğuştan Kadıncıl
Doğuştan Kadıncıl

Refik Halid Karay’ın Tan, Akşam, Çiçek, Yeni İstanbul, Divan, Zafer, Aydede, Olay ve Yeni Gün’de yayımlanan yazılarından bir araya getirilen Doğuştan Kadıncıl’da yine Refik Halid’in şaşırtan maharetine ve ilgi alanlarının ne kadar geniş olduğuna bir kez daha tanıklık edeceksiniz.

Dilin ve sözün erbabı bir yazardan kadına dair her şeyin dillendirildiği metinler bu kitapta fazlaca yer tutuyor. Şapkasından çorabına, etek boyundan ayakkabısına, makyajından saç boyasına, yelpazesinden kınasına, hatta iç çamaşırına kadar bir kadınla ilgili olabilecek her şey üzerinde adeta uzmanlaşmış bir yazardır Refik Halid.

Doğuştan Kadıncıl’da toplanan yazılarıyla Refik Halid, yeni yaşam biçimleri sonrasında ortaya çıkan toplumsal çözülmeye karşı takındığı tavrı ve kadın özgürleşmesinin önündeki sorunları ele alan bakışıyla çağının önünde bir yazar olduğunu bir kez daha kanıtlamış oluyor.

Doğuştan Kadıncıl
Sayfa sayısı: 384
Hazırlayan: Tuncay Birkan
Editör: Ahmet Bozkurt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir