Ana Sayfa / Yaşam / Sağlık / Göz Sağlığı İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
goz sagligi ile ilgili dogru bilinen yanlislar 660x330 660x330 - Göz Sağlığı İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Göz Sağlığı İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Göz Sağlığı İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, göz ile ilgili bugüne kadar doğru bildiğimiz yanlışlar olduğunu vurguluyor. Havucun görüşü arttırdığı bilgisinin de doğru bilinen yanlışlardan olduğunu belirtiyor..

Dinlendirici gözlük baş ve göz ağrısını azaltmaz, çünkü dinlendirici gözlük diye bir şey yoktur.’ diyen Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, sözlerine şöyle devam ediyor: “Özellikle gençlerde net görmede problem olmamasına rağmen astigmat ya da hipermetrop gelişebiliyor. Çocuklarda ise sıklıkla görülen çok yakından televizyon izlemek ya da kitap okumak sanıldığının aksine gözleri bozmayıp ancak bir göz bozukluğunun habercisi olabiliyor.

Prof. Dr.  Doğan, dinlendirici gözlük kavramının da doğru bir tanım olmadığına dikkat çekiyor: “Gözlük rakamlarla ifade edilen değerlere sahiptir ve takıldığı zaman görmeyi daha iyi yapıyor ise kullanılmalıdır. Yaygın olarak kullanılan ve dinlendirici olarak bilinen gözlüklerin herhangi bir tedavi edici özelliği bulunmamaktadır. Ayrıca katarakt ile ilgili de benzer doğru sanılan yanlış bilgiler mevcuttur. Bunlardan bir tanesi kataraktın yalnızca yaşlılarda göründüğü bilgisidir. Katarakt yaşlılarda sıkça görülmekle birlikte gençlerde, bebeklerde ve çocuklarda da rastlanabilen bir rahatsızlıktır. Katarakt bir gözden diğer göze geçebilen bir rahatsızlık olmayıp çoğunlukla çift taraflı oluşmaktadır.

  •  Çok ağlamak gözyaşını kurutmaz, çünkü ağlamak psikolojik bir olaydır ve gözyaşı, göz çevresindeki çeşitli dokular tarafından sürekli üretilir.
  •  Gözlükten kurtulmak için ‘gözü çizdirmek gerekir’ tanımı doğru bir ifade değildir. Görme kusurunun tedavisi için uygulanan lazer (excimer) tedavisinde, gözün saydam tabakası belirli bölgelerde inceltilir. Çizmek gibi bir işlem yapılmaz.
  •  ‘Bebekler gözlük takmaz’ yine yanlış olarak bilinen ifadelerdendir. Göz muayenesi doğuştan itibaren yapılabilir ve 3 aylıktan itibaren bebekler gözlük takabilir.
  • ‘Bebeklerdeki şaşılık büyüdüğünde geçer’ yine doğru bilinen yanlışlardandır. Bebeklerdeki bazı şaşılıklar tedavi edilmediğinde ileriye dönük kalıcı görme kayıpları (göz tembelliği) gelişebilir.
  • Katarakt tekrarlayıcı bir unsur değildir, bazen katarakt ameliyatından sonra, göz içine yerleştirilmiş olan merceğin arkasındaki zarda kesifleşme olabilir ve bu yanlış olarak ‘katarakt tekrarladı’ şeklinde bilinir.
  • Göz damlası damlatıldıktan sonra gözü sık kırpıştırmak gerekli değildir. Çünkü göze damla uyguladıktan sonra bir dakika süre ile gözü uyut gibi kapatmak gerekir. Gözün sık kırpıştırılması, gözyaşı kanalı vasıtası ile damlanın burun boşluğuna geçerek etkisinin azalmasına yol açar.

Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, göz ile ilgili herhangi bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda ise hastaların, teşhis ve tedavi sürecini en kısa sürede başlatması gerektiğini de sözlerine ekliyor.

Bunu Okuyun!

novartis uluslararasi glokom anketi sonuclarini acikladi kulecanbazi com 660x330 310x165 - Novartis, Uluslararası Glokom Anketi Sonuçlarını Açıkladı

Novartis, Uluslararası Glokom Anketi Sonuçlarını Açıkladı

Novartis, 12-18 Mart Dünya Glokom Haftası’nda, dünyada önde gelen körlük nedenleri arasında ilk sıralarda yer …

4 temmuz 2014 vizyona giren filmler hakkinda bilgiler 660x330 310x165 - Vizyona Giren Filmler: 4 Temmuz

Vizyona Giren Filmler: 4 Temmuz

4 Temmuz 2014′te 6 film vizyona çıkarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir