Ana Sayfa / Yazar Cafe / Gerçekler Acıdır
gercekler acidir 660x330 660x330 - Gerçekler Acıdır
Gerçekler Acıdır

Gerçekler Acıdır

Herkes mutlu olmak istiyor ve buna uygun kendine has bir dünya kuruyor. İnsanların mutlu olmak için en iyi bildikleri yöntem; acıdan kaçınmak, hazza yönelmek.

Acı gerçeklerden kaçınmak isteyenleri en iyi gelecek hayalleri avutabiliyor. Örneğin; ‘Şu andaki maddi sıkıntımız bitince daha rahatlayacağız, evladım ekmeğini eline alınca kuş gibi olacağız, ölüm var ama bana daha çok uzakta, bu dünyada yüzüm gülmedi ama ölümden sonraki yaşamda rahat edeceğim, vb.

Bu tatlı hayaller acı gerçeklerle yüzleşmekten kaçınanlar içindir. Bana sorarsanız, gerçeklerden kaçınanların oranı, yüzde doksan beşin üstündedir.

İnsanlar gerçeklerden kaçmayı kendi kendilerine öğrenmediler. Halkı kolayca idare etmek isteyen güçler yüzyıllarca beyinlerini yıkandı. Gerçekler yerine hayaller konuldu. İnsan doğasına uygun şeyler tabulaştırıldı, bazıları kutsallaştırıldı.

Kutsallar ve tabularla halkın büyük çoğunluğunu etkilemeyi başardılar. Geriye kalanların bir kısmı, çoğunluğun dediği doğru olmalı deyip, çoğunluğa katıldı. Çoğunluğa aykırı kalan küçük bir grup ise; uğursuz, asi, düzen bozucu gibi gösterilerek sindirildi.

Kendilerini kalıba sokan düşünceleri alıp kabul edenler, bunları benimsediler ve kuşaktan kuşağa aktardılar. Kalıba sokulmuş ebeveynler, çocuklarının da kendileri gibi olması için elinden geleni yaptı. Hatta bazıları, bu ikinci el düşüncelerin ölümüne savunucusu oldu.

Hayatın tek gerçeği ölüm. Bu gerçekten herkes kaçabildiği kadar kaçmak istiyor. Ölümden kaçmak isteyenler öylesine büyük bir talep yaratıyorlar ki, bunu çok iyi fark eden politikacılar ve din tüccarları insanlara hayal satıyorlar. Satın aldığı sahte hayallerle kendini avutan insanlar, ne zaman gerçeklerle karşı karşıya gelseler, bedbaht oluyorlar.

Bir gün Azrail’le karşılaşan bir adam,   sonunun geldiğini anlamış ve kaçmaya başlamış. O kaçıyor, Azrail kovalıyor. Derken adam süratle hava alanına gitmiş. Hemen kalkmakta olan bir uçağa binmiş, ohh kurtuldum derken, arkasına bakmış ki, Azrail ensesinde. “Bak benim canımı almak için uçağı düşürürsen, bu kadar masum yolcu da ölmüş olacak, bari onlara acı,” demiş. Azrail; “Vadesi dolan insanları bu uçağa denk getirmek için ne kadar uğraştığımı bilemezsin!” demiş.

‘Dünyada ölümden başkası yalan,’ diyen ve buna göre yaşayanlardan mısınız, yoksa, yüreğinizin bir yanıyla evet öyle ama benim daha çok zamanım var diyenlerden mi?

huseyin guducu - Gerçekler Acıdır

Yazar hakkında

Hüseyin Güdücü
drguducu@hotmail.com

Bunu Okuyun!

hayat canlidir kulecanbazi com 660x330 310x165 - Hayat Canlıdır

Hayat Canlıdır

Bir adam Budha’yı denemek istemiş. Kendince Budha’ya her yıl, ‘Tanrı var mıdır?’

bir ay omrunuz kaldigini bilseydiniz nasil yasardiniz kulecanbazi com 660x330 310x165 - Bir Ay Ömrünüz Kaldığını Bilseydiniz, Nasıl Yaşardınız?

Bir Ay Ömrünüz Kaldığını Bilseydiniz, Nasıl Yaşardınız?

Yahudi bir iş adamı bir gölde balık tutarken oltasına çok değişik bir balık takılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir