Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / Enerjinizi Ateşleyecek 7 Adım
enerjinizi atesleyecek 7 adim 660x330 660x330 - Enerjinizi Ateşleyecek 7 Adım
Enerjinizi Ateşleyecek 7 Adım

Enerjinizi Ateşleyecek 7 Adım

Elinizi kafeine götürmeden de enerjiyle dolabilirsiniz. İşte enerjinizi ateşleyecek 7 adım…

  1. Kahve yerine su için; Dehidrasyon yani susuzluk yorgunluğun temel nedenlerindendir. Ancak bu durumun telafisi elbette mümkün. Yanınızda taşıyacağınız bir şişe suyu sık sık yudumlayın. Canınız çok fazla kahve çekebilir. Kafeinin vereceği enerjinin daha kısa süreceğini unutmayın.
  2. Kahvaltıda yumurta tüketin; Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Yediklerinizden alacağınız enerji aynı zamanda gün boyu size güç verir. Nutrition Research dergisinde yapılan bir araştırma, yumurtayı kahvaltıda tüketilebilecek en yararlı ürün olarak gösteriyor. Öğününüze ekleyeceğiniz tek bir yumurta, poğaçanın vereceği enerjiden daha çok fayda sağlar.
  3. Karbonhidrata son; Öğle yemeklerinden sonra ofiste aniden bastıran uykuyu düşünün. Yoksa yemekte karbonhidratı fazla mı kaçırdınız? Öğleden sonralarınızı daha dinç geçirmek istiyorsanız menünüzü protein bakımından zengin ürünlerden oluşturun. American Journal of Clinical Nutrition da yediklerinize bir parça acı katmanızı öneriyor. Acı baharatlar sadece metabolizmanızı hızlandırmaz. Aynı zamanda uyanık kalmanıza da yardımcı olur.
  4. Antrenman programınızı yenileyin; Öğle molası sırasında yapacağınız antrenmanın, günün geri kalanında sizi yavaşlatacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Academy of Management Review’a göre aksine çok daha zinde olacaksınız. Üstelik bu şekilde sabahki iş yorgunluğunuzu da üstünüzden atabileceksiniz.
  5. Gün ışığından yararlanın; D vitamini eksikliği, yorgun ve depresif hissetmenize neden olabilir. Balık, yumurta ve et ürünleri D vitamini açısından zengin. Fakat yeteri kadar faydalanamayabilirsiniz. Vücudunuz D vitaminini üretebilir ama sadece güneş ışığıyla temas ettiği zamanlarda. Gün içinde iki defa çıkacağınız 15 dakikalık yürüyüşler, düşündüğünüzden daha faydalı olur. Hatta daha iyisi, bu sürede kısa koşular yapın.
  6. Müzik ruhun gıdasıdır; Kendinizi tükenmiş hissettiğinizde müzik dinlemeye başlayın. Araştırmalar gösteriyor ki müzik kişinin motivasyonunu artırıyor. Beyninizin sol ve sağ loblarını senkronize ettiğinden de daha uyanık kalmanızı sağlıyor.
  7. Sağlıklı atıştırmalıklara yönelin; Tıpkı dehidrasyon gibi kan şekerinizin düşmesi de yorgunluğun sebeplerindendir. Kan şekerinizi yükseltmek için meşrubatlara başvurmak yerine elma gibi lif yönünden zengin atıştırmalıklar tüketmek daha doğru olur. Öte yandan su içmeye de devam etmelisiniz.

Bunu Okuyun!

her sey enerjidir kulecanbazi com 660x330 310x165 - Her Şey Enerjidir...

Her Şey Enerjidir…

Bir görüşe göre her şey bir enerjidir, dolayısıyla insan da bir enerjidir.

hangi siniftansiniz kulecanbazi com 660x330 310x165 - Hangi Sınıftansınız?

Hangi Sınıftansınız?

İnsanın enerjisi, bir hale şeklinde vücudunun sınırında belirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir