Ana Sayfa / Yazar Cafe / En Büyük Ödül Nedir?
en buyuk odul nedir 660x330 660x330 - En Büyük Ödül Nedir?
En Büyük Ödül Nedir?

En Büyük Ödül Nedir?

İnsanları en çok motive eden şeyin, hedeflediği ödülü kazanmak olduğunu biliniyor. Ödül, bireyin beklentisine göre değişmekle beraber, acil durumlar önceliklidir. Cana kasteden bir saldırı karşısında en büyük ödül, canını kurtarmaktır.  Acıkan için doymak, susayan için su, aşırı soğuk, aşırı sıcak, gibi fiziki etmenlerden korunmak için barınak, en büyük ödüldür.

Karnı tok, sırtı pek bir birey için, ödülü; şahsın ihtiyacı belirleyecektir.  İnsanın ihtiyacı; yaşına, cinsine, sosyal durumuna, ekonomik durumuna göre değişiyor.

Ödülü, ihtiyaç belirlediğine göre, insanlar da ihtiyacına uygun davrandığına göre, insanlar arasındaki bakış açısı farkını, buna paralel davranış farkını, bireyin ihtiyacı belirlemektedir.   Görebildiğim kadarıyla bizim insanlarımız için en büyük ödül, ‘takdir edilmek.’  Ufacık bir övgünün nasıl sihirli bir etki yarattığına hepimiz şahit olmuşuzdur.

Basit bir övgünün, insanlarımızın çoğu tarafından, büyük bir ödül gibi görülmesi ne kadar dramatik değil mi?

Başkalarının beğenilerine bu denli muhtaç olan bir kişi; muhtemelen çok suçlanmış, defalarca ayıplanmış, pek çok kez onuru kırılmış, hiç adam yerine konmamış olmalı. Böyle yetişmiş insanlar kendilerini değersiz hissettikleri için, zerre kadar değer verene neredeyse tapacak duruma geliyorlar. Böyle insanları, bu zayıflıkları nedeniyle, istismar edenler oluyor. İstismara uğradığını fark edenler, çok üzülmelerine rağmen, birçoğu yine aynı tutumunu sürdürüyor. Zira ‘takdir edilmek’  bu insanların ruhlarındaki yaraya merhemdir. Bu yüzden büyük ödüldür.

Kendini değersiz hissetmeyen bir insan için, takdir görmek bir ödül değildir. Şimdi takdiri ödül gören ile görmeyen kişinin bir arada yaşadığını düşünürsek, bunlar birbirini anlayabilir mi?

Anlayabilenlere aşk olsun!
Anlamayanlar ne yapmalı? Kızmadan, ayıplamadan, küçümsemeden kısacası yargılamadan saygı duymalı. Çünkü her ikisinin ihtiyacı farklı ve herkes ihtiyacına uygun davranıyor.

huseyin guducu - En Büyük Ödül Nedir?

Yazar hakkında

Hüseyin Güdücü
drguducu@hotmail.com

Bunu Okuyun!

hedefinizi tutturdunuz mu 660x330 310x165 - Hedefinizi Tutturdunuz mu?

Hedefinizi Tutturdunuz mu?

Hangi sektörde olursanız olun karşınıza gelecek ilk konu “hedef” olacaktır.

biz yigidi korkusuz biliriz 660x330 310x165 - Biz Yiğidi "Korkusuz" Biliriz

Biz Yiğidi “Korkusuz” Biliriz

TDK sözlüğüne göre yiğit; güçlü, yürekli, kahraman, alp. Biz, yiğidi, ‘korkusuz,’ diye tanımlayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir