Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / Ekmeği Taze Tutmanın Yolları
ekmegi taze tutmanin yollari 660x330 660x330 - Ekmeği Taze Tutmanın Yolları
Ekmeği Taze Tutmanın Yolları

Ekmeği Taze Tutmanın Yolları

Türkiye Fırıncılar Federasyonu verilerine göre, Türkiye’de her gün 6 milyon ekmek israf ediliyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin halk ekmek fabrikası olan Bursa Ekmek ve Besin Sanayi AŞ (BESAŞ) Mustafa Bektaş, katkı maddesi kullanılmadan üretilen bir ekmeğin normal koşullarda taze kalma süresinin yaklaşık 36 saat olduğunu belirtiyor.

Ekmeğin dilimlenerek tüketilmesinin de bayatlamayı geciktirdiğini dile getiriyor. Ekmeğin yeterince soğuduktan sonra aşırı nem kaybına meydan verilmeden ambalaj yapılması gerektiğine dikkat çeken Bektaş, ekmeğin küflenmemesi için buharlaştırılmaması gerektiğini ve dilimlenerek tüketilmesinin bayatlamayı geciktirdiğini kaydediyor.

Bektaş, soğuk ekmeğin de ‘bayat ekmek’ anlamına gelmediğini, ısıtıldığında tekrar yumuşaklığını ve lezzetini kazanacağını ifade ediyor ve ev hanımlarına şu tüyoları veriyor:

  • Kuruyan ekmeği canlandırmak için bir tencereye az miktar su koyun ve kaynatın.
  • Su buharı çıkmaya başladığında tencerenin üzerine bir süzgeç yerleştirin ve kuru ekmekleri koyun. Buhar ekmeğe yavaş yavaş nüfuz ettikçe ekmek kaybettiği nemi alacak ve yenilecek kıvama gelecektir.
  • Ekmek kesinlikle açıkta bırakılmamalıdır. Ekmek yeterince soğumadan torbaya konursa buhar nedeniyle küflenir.
  • Ekmek tüketilirken, bazı kişiler kabuğunu sevdikleri için veya ekmek içi sıcakken hamur olduğundan önce ekmeğin kabuğunu koparıp yerler, bu durumda ekmek daha kolay bayatlar.
  • Çünkü su kaybı kolaylaşır, kurur, kolayca ufalanır.
  • Ekmeği bozulmadan buzdolabında saklayabiliriz. Böylece küflenmesini önlemiş oluruz. Ancak tazeliği doğal olarak azalacaktır. Bu ekmekler yine kızartılarak veya ısıtılarak rahatlıkla yenebilir.
  • Eğer derin dondurucumuz varsa ekmeği -21 derecede taze olarak uzun süre saklayabiliriz.

Bunu Okuyun!

tam tane tahilli uno premium ailesi ile tam beslen tam yasa kulecanbazi com 660x330 310x165 - Tam Tane Tahıllı Uno Premium Ailesi ile Tam Beslen Tam Yaşa

Tam Tane Tahıllı Uno Premium Ailesi ile Tam Beslen Tam Yaşa

UNO Premium ailesi sayesinde Türkiye’de ilk kez bir tam tane tahıllı ekmek portföyü var.

unutulmaz bir lezzet papara 660x330 310x165 - Unutulmaz Bir Lezzet "Papara"

Unutulmaz Bir Lezzet “Papara”

Çağımınızın problemlerinden biride “israf” olduğunu söyleyebiliriz. Evimize tüketmek için aldığımız ürünleri zamanında tüketmediğimiz için ya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir