Ana Sayfa / Yaşam / Lezzet Canbazı / Ege Usulü Pişi
ege usulu pisi 660x330 660x330 - Ege Usulü Pişi
Ege Usulü Pişi

Ege Usulü Pişi

İnsanoğlu hep geçmişe bir özlem duyuyor. Genellikle geçmişi çocukluğunda yediği tatlar arasında bulmaya çalışıyor. Şimdi sorsak size “Pişi yediniz mi?”. Cevabınız evet olacaktır.

Ege’de “Pişi” yapmayı ve ikram etmeyi severler. Hayır olsun diye komşularına ve esnafa dağıtırlar. İşte size yapılışı kolay ve lezzetli pişi veya lokma tarifi…

Malzemeler

  • 2 Su Bardağı Un
  • 1 Adet Yumurta
  • 1 Su Bardağı Süt
  • Kabartma Tozu
  • Sıvıyağ
  • Tuz

Hazırlanışı
Kek hamuru kıvamında bir hamur hazırlamak için sizlerinde bilgi gibi ilk olarak yumurta, süt ve tuz iyice karıştırılır. Daha sonra un ve kabartma tozu ilave edilerek istediğimiz kıvam elde edilir. Eğer hamur parçalarını büyük parçalar halinde kızgın sıvıyağda kızartırsanız  “Pişi” olarak adlandırılır. Bir çay kaşığı yardımıyla küçük parçalar halinde ve hamurunu kulak memesi kıvamında  kızgın sıvıyada kızartırsanız “Lokma” ismini alır. Fazla yağını almak için kağıt havlu kullanılabilir. Sıcak servis edilir. Hamurumuzun içine biraz öğütülmüş damla sakızı ilave edildiğinde Ege’nin havasını hissedebilirsiniz. Üzerine pudra şekeri serpebilirsiniz. Ya da bir şerbet hazırlayıp dökebileceği gibi sade olarak yenilebilir. Sade olarak ikram edecekseniz. Yanında Peynir, Reçel veya Çikolata ikram edilebilir.

Resim Kaynağı: Yemek Portalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir