Ana Sayfa / Yaşam / Sağlık / Diş Ağrınız İçin 10 Doğal Çözüm
dis agriniz icin 10 dogal cozum 660x330 660x330 - Diş Ağrınız İçin 10 Doğal Çözüm
Diş Ağrınız İçin 10 Doğal Çözüm

Diş Ağrınız İçin 10 Doğal Çözüm

Dt. Selçuk Özbölük, diş ağrısının kesin çözümünün diş hekimine gidip profesyonel yardım alıp tedavi olmayı gerektirdiğini söylüyor. Özbölük “Ancak doktora gidinceye kadar ağrıyı hafifletmede bazı doğal çözümler uygulanabilir, bu çözümlerin geçici olduğu unutulmamalıdır. Oruçluysanız ve dişiniz ağrıyorsa ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletir. Ama mutlaka bir diş hekimine görünmek gereklidir” dedi.

İşte Dt.Selçuk Özbölük ağrıyı hafifletmede uygulanabilecek 10 doğal çözüm önerisi;

 1. İlk olarak diş fırçalamayı deneyin. Fırçalama çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin dişipi ile temizlenmesi ve fırçalama ağrının azalmasına neden olur.
 2. Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler şişlikleri azaltır. Dişeti ve açık diş çürüklerine dezenfektan etkisi vardır.
 3. Ağrı kesici ve antibiyotik kullanın. Ağrıyan diş ısırdığında daha fazla ağrıya neden olursa bu iltahaplanmanın göstergesidir ve antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.
 4. Karanfil yağı veya kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.
 5. Buz uygulaması; Ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletir.
 6. Sarımsak çürük diş üzerinde bekletilerek ağrıya neden olan bakterileri yok eder.
 7. Çörek otu uyuşturma özelliği yoktur ancak düzenli kullanıldığında ağrıya neden olan etkenlerin ortadan kalkmasını sağlar. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.
 8. Buğday çimi suyu; diş etleri ve dişlerdeki enfeksiyonlardan koruyan doğal bir antibiyotiktir. Ağızda bakterilerin artmasını engeller ve diş ağrısını azaltır.
 9. Zerdeçal; antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde ağrı giderme gücüne sahiptir. Su ile karıştırılıp hamur haline getirilir ve ağrıyan dişin üzerine uygulanır.
 10. Karabiber; güçlü bir antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri olan doğal bir antibiyotiktir. Diş ağrısının azalmasında etkilidir.

Bunu Okuyun!

hemoroite dogal cozum kulecanbazi com 660x330 310x165 - Hemoroite Doğal Çözüm

Hemoroite Doğal Çözüm

Genetik faktörler, çalışma koşulları, fazla kilolar ve hareketsiz yaşam nedeniyle ortaya çıkan hemoroit, günümüzde en …

orucluyken dis agrisi cekmeyin 660x330 310x165 - Oruçluyken Diş Ağrısı Çekmeyin!

Oruçluyken Diş Ağrısı Çekmeyin!

Yaklaşan Ramazan ayı ile birlikte gerekli ağız ve diş kontrollerinin yapılması

2 yorumlar

 1. oksijene batırılmış diş fırçasını tekrar tuz ve karbonat karışımına batırarak
  diş fırçalandığında iltihaplı kısmın kanıyarak ağrının hafiflediğini bizzat kendim yaparak denemiştim.öneride diş tabibi bir arkadaşdandı.
  Bu yazıyla öğrenmiş oldum.Ama bazıları pek inandırıcı gelmediysede deneyeceğim.tşklr.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir