Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / Çikolatanın Faydaları
cikolatanin faydalari 660x330 660x330 - Çikolatanın Faydaları
Çikolatanın Faydaları

Çikolatanın Faydaları

Çikolatanın faydası, içinde bulunan ve flavonoid denilen antioksidanları barındırmasından ileri gelir. Antioksidanlar vücuttaki kimyasal olaylar sonucu ortaya çıkan ve hücreleri yıkıma uğratan serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltan enzimlerdir. Birçok antioksidan vardır hatta bir kısmını vücudumuz kendisi üretir.

Flavonoidler çikolatada, meyvelerde, sebzelerde ve çayda bol miktarda bulunan antioksidanlardır.

Çikolatanın sütlü, siyah (bitter) ve beyaz çikolata gibi çeşitleri vardır fakat burada yararlarından bahsedeceğimiz çikolata çeşidi, kakaosu bol, sütü az olduğundan çok koyu kahverengi olan ve bitter diye adlandırılan siyah çikolatadır.

Çikolatanın Kalbe Faydaları
Günlük tüketeceğiniz 1 adet siyah çikolata kalp ve damar sisteminiz için son derece faydalıdır. Bitter çikolatanın kalp ve damarlara iki faydası vardır. Tansiyon: Çalışmalar hergün küçük bir bar siyah çikolata tüketen yüksek tansiyonlu hastaların tansiyonlarında düşme gözlenmiştir. Kolesterol: Bitter çikolatanın LDL denilen kötü kolesterolü %20 oranında azalttığı görülmüştür.

Çikolata Yerseniz Mutlu ve Huzurlu Olursunuz
Çikolata tadı güzeldir ayrıca çikolata yerseniz vücudunuz endorfin hormonu üretir. Bu hormon mutluluk hormonu diye de bilinir çünkü salgılandığı anda kişi kendini mutlu hisseder.

Ayrıca çikolata yemek vücuttaki seratonin düzeyini yükseltir. Böylece sanki bir anti-depresan ilaç almışsınız gibi yatıştırıcı etki yapar. İçindeki kafein ve teobramin gibi uyarıcı maddeler vucuda dinçlik verir.

Çikolatanın Zararları Var mı?
Bu faydalı bilgiler günde yiyebildiğiniz kadar çikolata yiyin anlamına gelmez. Her ne kadar faydalı ve lezzetli olsa da çikolata bol miktarda kalori barındırır. 1 bar bitter çikolatada 400 kalori vardır. Diyet yapanlar çikolata yediği zaman aldıkları bu kalorileri diğer tatlıları yemeyerek dengeleyebilirler.

Bitter çikolatada sütlü ve beyaz çikolataya göre daha fazla antioksidan vardır. Diğer çikolataların bitter kadar sağlığa olumlu katkısı yoktur. Süt ve çikolata ayrılmaz ikili gibidir fakat çikolata ile birlikte alınan bir bardak sütün çikolatadaki antioksidanları absorbe ettiğini gösteren araştırmalar var.

Çikolata Sivilce Yapar mı?
Sadece çikolatanın değil, diğer gıdaların da akne denilen sivilcelerin çoğalmasında etkili olduğu gösteren bilimsel kanıt bulunmuyor.

Çikolatada Bir Sürü Yağ Yok mu?
Bitter çikolatadaki yağların üçte biri oleik asit, üçte biri stearik asit, üçte biri ise palmitik asitten oluşur.
Oleik Asit: Zeytinyağında da bulunan tekli doymamış yağlardır ve sağlıklıdır.
Stearik Asit: Doymuş yağdır fakat araştırmalar stearik asitin kolesterol üzerinde iyi veya kötü bir etkisi olmadığını gösteriyor.
Palmitik Asit: Doymuş yağdır. Kolesterol ve kalp hastalıkları riskini yükseltir.

Sonuç olarak bitter çikolatadaki yağların sadece üçte biri sağlığa zararlı yağlardır.

Fındıklı, portakallı gibi bitter çikolatalar da yiyebilirsiniz fakat nugalı, karamelli türü olanlardan kaçının. Bu dolgu malzemeleri sadece daha fazla yağ ve şeker almanıza, onlar da kilo almanıza neden olur.

Bunu Okuyun!

cukulata cikolatanin yerli tarihi 660x330 310x165 - Çukulata: Çikolatanın Yerli Tarihi

Çukulata: Çikolatanın Yerli Tarihi

Türkiye’nin ilk çikolata tarihi kitabı ‘ÇUKULATA: Çikolatanın Yerli Tarihi’, Pera Palace Hotel’de düzenlenen tanıtım gecesiyle …

bayramda agzinizin tadi kacmasin 660x330 310x165 - Bayramda Ağzınızın Tadı Kaçmasın

Bayramda Ağzınızın Tadı Kaçmasın

Ramazan ayında uzun süre aç kalmak, beslenme düzeninin değişmesi, hareketin azalması, yemeklerden hemen sonra yatılması,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir