Ana Sayfa / Haber Canbazı / Güncel / Bu Yıl Tıbbi Mümessiller 14 Nisan’ı Coşkuyla Kutluyor
bu yil tibbi mumessiller 14 nisan i coskuyla kutluyor 660x330 660x330 - Bu Yıl Tıbbi Mümessiller 14 Nisan'ı Coşkuyla Kutluyor
Bu Yıl Tıbbi Mümessiller 14 Nisan'ı Coşkuyla Kutluyor

Bu Yıl Tıbbi Mümessiller 14 Nisan’ı Coşkuyla Kutluyor

Bu yıl ilk defa resmi olarak 14 Nisan Tıbbi Mümessiller Günü, Mümessil Dayanışma Derneği(MÜDAD) eşliğinde  18.000 Tıbbi Mümessil tarafından coşkuyla kutlanılıyor. MÜDAD, son 2 yılı sosyal medyada platform olarak mesleklerinin sorunlarını konuşmak ve fikir paylaşımlarında bulunmak amacıyla kurulmuştu. Şimdi ise resmi olarak faaliyet gösteren bir dernek oldu. Tıbbi Mümessiller, 12 Nisan 2014 günü resmi bir törenle MÜDAD eşliğinde  Anıtkabir’i ziyareti ettiler.

Mümessil Dayanışma Derneği (MÜDAD) 14 Nisan Tıbbi Mümessiller Günü sebebiyle bir basın açıklamasında bulundular. İşte basın açıklamasından satır başları;

Sevgili meslektaşlarımız ve değerli basın mensupları;
Bugün burada basın açıklaması yapmak üzere toplanan bizler, ilaç sektöründe çalışmakta olan tıbbi mümessilleriz. Meslek grubu olarak oluşturduğumuz platformlardan dernekleşmeye doğru gelişen sürecimiz ve 14 Nisan Tıbbi Mümessiller Günü’nü kutlamaya yönelik kararımızı bildirmek suretiyle burada toplanmış bulunmaktayız.

Öncelikle; az önce saygı duruşunda bulunduğumuz üzere, mesleğini yaparken hayatlarını kaybetmiş arkadaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz.

Hastalıkların tedavisi için ilaçların keşfi, insanlık tarihi açısından çok büyük bir gelişmedir. Bilim insanlarının bu uğurdaki çalışmaları, ilaçların gelişmesi ve ardından bu alanda faaliyet gösteren ilaç firmalarının oluşumuna doğru bir süreç başlatmıştır. İlaç firmalarının var olmasıyla birlikte; sektörel bir gelişimin temeli atılmış ve bu alandaki ilerleme hız kazanarak bugünlere doğru gelinmiştir. Gerek yeni moleküllerin araştırma ve geliştirme süreçleri, gerekse bunların ilaç olarak piyasaya sürülmesi; ilaç firmalarının üretim ve tanıtım faaliyetleri ile gerçekleşmektedir.

Sağlık sistemi içerisinde; hasta, doktor, eczane ve ilaç sektörü ayrılmaz bir bütündür. Tıp alanındaki yenilikler ve güncel gelişmeler, yeni ve geçerli ilaç bilgilerinin sağlık profesyonellerine ulaştırılması da, bizlerin yani tıbbi mümessillerin görevidir.

Yıllardır sağlık sektörü içerisinde; ilaç temsilcisi, propagandist, reprezant, mümessil, tanıtım sorumlusu gibi değişik adlarla ifade edilen biz tıbbi mümessiller; mesleğimizi sanılanın aksine çok zor şartlarda icra etmekteyiz. Yıllar içerisinde düşen ilaç fiyatları, sağlık uygulama tebliğleri ile ilaç yazım koşullarının sürekli kısıtlanması ve tanıtım faaliyetlerine yönelik yapılan kısıtlamalar, sektörde ciddi sıkıntılar yaşanmasına yol açmıştır ve açmaya da devam etmektedir. Bu durum yüzünden, ilaç firmaları organizasyon yapılarında hemen her sene yapılanmaya giderek, kaynak kullanımında ve personel sayısında tasarrufa gitmektedir. Son 5 yıldır, ilaç sektöründe yaklaşık 5000’in üzerinde meslektaşımız bu yüzden işsiz kalmıştır. Böylesine eğitimli, nitelikli, birikimli ve donanımlı işgücünün işsiz kalması, hepimiz ve sektör adına son derece üzüntü vericidir. Eğer bir özeleştiri yapmamız gerekirse; kuşkusuz bu süreçte meslektaşlarımıza sahip çıkamamamızın sorumluları da, bugüne kadar bir birliktelik oluşturamamış bizleriz.

Bunu Okuyun!

ilac sektorunde sikca yapilan bir yanlis kulecanbazi com 660x330 310x165 - İlaç Sektöründe Sıkça Yapılan Bir Yanlış

İlaç Sektöründe Sıkça Yapılan Bir Yanlış

Yapılan araştırmalara göre hekimler tedavide kullandıkları ilaçlar hakkında bilgileri ziyaretlerine gelen Tıbbi Mümessillerden alıyorlar.

yapay zeka ilac uretecek kulecanbazi com 660x330 310x165 - Yapay Zeka İlaç Üretecek

Yapay Zeka İlaç Üretecek

Tesla fırtınası, ilaç endüstrisini de etkisi altına aldı. İlaç firmaları son birkaç yıldır yapay zekaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir