Ana Sayfa / Yaşam / Sağlık / Alerjikler Bu Gıdalardan Uzak Durun!
Alerjikler Bu Gıdalardan Uzak Durun!

Alerjikler Bu Gıdalardan Uzak Durun!

Parfümleri kullanmayı çok seviyor olmanıza rağmen parfümlere alerjiniz varsa, beslenmenize çok dikkat etmeniz ve belirli gıdalardan uzak durmanız gerektiğini biliyor muydunuz?

Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Ataman ile kozmetik alerjisi olanların kaçınmaları gereken besinleri konuştuk.

Kozmetiklerin içerdikleri koku, koruyucu ve kıvam sağlayıcı maddelere bağlı alerjiye neden olabileceklerini belirten Uzm.Dr. Ataman; “Kozmetik alerjisinden süphe edildiğinde deri alerji testleri ile tam tanıya gidilmesi gerekir. En sık kozmetik alerji nedeni koku karışımıdır. Koku karışımları parfümlerde, banyo ürünlerinde, ev temizlik ürünlerinde ve deodorantlarda bulunur. Koku karışımı alerjisi olanların çoğu Peru balzamına duyarlıdır. Bu kişiler “fragrance free” ibaresini taşıyan kozmetikleri kullanmalıdır“dedi.

Koku karışımı alerjisi olan kişilerde dudak, ağız ve tüm deride kaşıntılı kızarık yaralar varsa bazı gıdalardan kaçınması gerekir. Bunlar;

  •     Baharatlar, tarçın, vanilya,
  •     Sitrik asit içeren limon, portakal gibi meyveler,
  •     Domates, çikolata,soslar
  •     Şarap ve likörler, gazlı içecekler, kola, sakızlar,
  •     Dondurma gibi gıdalar kozmetik ürünlerdeki alerji yapan maddeleri içerdiği için tüketildiğinde alerjinin yaygınlaşmasına neden olur.

Kozmetik alerjiniz olduğunu bilmiyorsanız ve bu gıdaları tükettikten sonra alerjik belirtiler görülüyorsa en kısa zamanda bir dermatoloğa başvurmanızda fayda var.

Haber Kaynağı: Bizim Eczacı

Bunu Okuyun!

Sağlıklı Sandığımız Gıdalar Düşmanımız Olabilir?

York Testi ile hayatımıza giren Gıda İntoleransı; bazı gıdalara karşı vücudumuzun verdiği reaksiyondur.

Tıbbi Mümessillerin Doktor Ziyaretinde Etkili Olması İçin 10 İpucu

Tıbbi Mümessil olarak ziyaret ettiğiniz doktoru kısa sürede etkilemek ister misiniz? İşte sizlere doktor ziyaretinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir