Ana Sayfa / Yaşam / Seyahat / 6 Balkan Ülkesine Vizesiz Seyahat
6 balkan ulkesine vizesiz seyahat 660x330 660x330 - 6 Balkan Ülkesine Vizesiz Seyahat
6 Balkan Ülkesine Vizesiz Seyahat

6 Balkan Ülkesine Vizesiz Seyahat

Bulunduğunuz şehirden vizesiz olarak 6 Balkan Ülkesini ziyaret edebileceğinizi biliyor muydunuz?İşte o ülkeler ve ziyaret edebileceğiniz yerler…

İstanbul’dan Belgrad’a
Belgrad’da görebileceğiniz yerler Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Stefan Lazereviç Anıtı, Nebojsa Kulesi, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan görebileceğiniz yerler arasındadır.

Belgrad’dan Saraybosna’ya
Belgrad – Saraybosna arası 320 km olduğunu belirtmekte fayda var. Avrupanın en önemli çarşısı olan Başçarşı’yı gezerek başlamanızı tavsiye ederiz. Osmanlı dönemimden beri faaliyete devam eden Kurşunlu Medresesi’ni gezdikten sonra Kanuni Sultan Süleyman’ın akrabası Hüsrev Bey Camii’ni ziyarete gidiniz. Turunuza Saat Kulesi, Saraybosna’da bulunan Katolik Katedrali, Ortodoks Kiliseleri ve Musevi Sinagogu’nu ziyaret planınıza eklemenizi öneririz. Yine 1. Dünya Savaşı’nın çıktığı Latin Köprüsü’nü gezebilir Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği kapıdan geçip Osmanlı Çeşmesi’nden su içebilirsiniz. Turunuzu Fatih Sultan Mehmet’e atfedilen Fatih Camii’ni ziyaret ederek tamamlama imkanınız var.

Saraybosna- Mostar – Trebinje
1557 yılında Mimar Hayreddin tarafında inşa edilen Osmanlı mimarisinin şaheserlerinden biride  Mostar Köprüsü’dür. 1992 yılında Hırvat topçuları tarafından yıkılmıştır. Köprü, 2004 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla yeniden hizmete açılmıştır. Koska Mehmet Paşa Camii’ni ziyaret edebilirsiniz. 1446 yılında Blagaj Bölgesini hakimiyet altına alan Osmanlı Orduları tarafından yapılan Bosna’nın ilk tekkesi olan Blagaj Derviş Tekkesini gezebilirsiniz. Bosna Hersek’te tarihi dokusuyla korunan ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitel’i ziyaret ederek 16.Yüzyıl’da Osmanlı tarafından yapılan binaları fotoğraflama imkanız olacaktır. Otantik bir şehir olan Trebinje’de kalabilirsiniz.

Trebinje – Kotor – Budva
Dünyanın en genç devletlerinden bir Karadağ’dır. Bu bölgede önemli tarih, doğa cenneti ve turistler için cazibe merkezi durumunda Kotor’u ziyaret etmelisiniz. Burada Stari Grad’da yürüyerek yapacağınız turla şirin beldeyi tanıyabilirsiniz. Balkanlar’ın en ünlü tatil merkezi Budva tanıma imkanı bulabilirsiniz.

Budva-Tiran-Durres-Ohrid
Muriqan Arnavutluk sınır kapısından gümrük işlemlerinizi yaptırıp Arnavutluk’un başkenti olan Tiran’da şehir turu yapabilirsiniz. Turunuzda Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Meydanı, Janna Nehri görebileceğiniz yerler arasındadır. Kafasan Arnavutluk sınır kapısından Makedonya  Ohrid Gölü’ne gidebilirsiniz

Ohrid Gölü – Struga- St Naum-Resne-Manastır-Ohrid
Ohrid Gölünden 1 saatlik yolculukla St.Naum manastırı ve Sarı Saltuk Türbesini ziyaret edebilirsiniz. Yolunuza Resne’ye doğru giderken İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından bir ve Türk – Yunan savaşındaki faydaları nedeniyle üne kavuşan Resne’li Niyazi’nin Sarayını ziyaret edebilirsiniz. Manastır diğer adı Bitola kent gezisinde; Türk Çarşısını, Bedesten’i,İshak Camii, Yeni Camii, Haydar Kadı Camii ve en duygusal anları yaşacağınız Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadi’yi ve atatürk Müzesi’ni ziyaret edebilir ardından Ohrid’e hareket edebilirsiniz. Ohrid’deki Bizans dönemine ait en önemli kilise St.Panteleymon, günümüzde halen konserler için kullanılan Aya Sofya Kilisesi ve Roma döneminden kalma anfi tiyatro, Car Samuel Kalesi, St.Bogorodica Perivlerta, 4.yüzyıl kiliseleri Keşanlı İmareti, Kuloğlu ve Emin Mahmut Camiileri, Çınar Meydanı Ohrid Halveti Tekkesi’ni ziyaret ederek turunuzu tamamlayabilirisiniz

Ohrid-Kalkandelen-Üsküp-İstanbul
Ohrid’den Gostivar’a geçerek Kalkandelen’e doğru yolunuza devam edebilirsiniz. Kalkandelen’de mimmari bir eser olan Alaca Camii ve Kanuni Sultan Süleyman’nın vezirlerinden Sersem Ali Baba tarafından 16.yüzyılda kurulan Bektaşi Harabatı Baba Tekkesi’ni ziyaret edebilir. Ardından Üsküp’e geçebilirsiniz. Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri Üsküp’dür. Gidebileceğiniz yerler Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa camii, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü bulunmaktadır.

Sizlerde Sırbistan-Bosna-Karadağ-Arnavutluk-Makedonya–Belgrad-Saraybosna-Mostar-Trebinje-Budva-Tiran-Ohrid ve Üsküp hakkında daha fazla detaylı bilgi almak isterseniz yoldaolmak.com sitesini ziyaret edebilir. Soru – Cevap bölümünden bilmek istediğiniz herşeyi öğrenebilirsiniz.

Bunu Okuyun!

seyahat arkadasim valiz com 660x330 310x165 - Seyahat Arkadaşım Valiz.com

Seyahat Arkadaşım Valiz.com

Seyahat etmeyi çok seven biriyim.

e ozgurluk kulecanbazi com 310x165 - E-Özgürlük!..

E-Özgürlük!..

Bugünlerde “Özgürlüğü nasıl tanımlarsınız?” diye bir soru sorsalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir